COVİD-19 Salgınında Ruh Sağlığımızı Korumak

COVİD-19 Salgınında Ruh Sağlığımızı Korumak 

Bir önceki yazıda COVİD-19 pandemisinin ruh sağlığımız üzerindeki etkilerinden bahsetmiştim. Peki bu pandemi hayatlarımızı bu denli değiştirmişken ruh sağlığımızı nasıl koruyacağız?

1) Yeni “Normal”e Uyum Sağlamak: Hayatlarımızı bir süre daha hastalıktan korunmak için önlemler alarak yaşamak zorunda olduğumuzu kabullenmek ve bu önlemleri günlük hayatımıza adapte etmek.

2) Yeni Günlük Rutinler Oluşturmak: Belki arkadaşlarımızla kafelerde oturamıyor, sinemaya, spor salonuna gidemiyoruz. Bu durum evde hiçbirşey yapmadan oturmayı gerektirmez. Evde yapılacak işleri listelemek, onları sırayla yapmak, evde bir spor programı oluşturmak, ailenizle sinema geceleri düzenlemek gibi yapılabilecek pek çok etkinlik var.

3) Uyku Düzeni: Okulların kapanması, evden çalışma gibi nedenlerle geç saatlere kayan uyku yeniden düzenlenmeli. Gece uykusu ruh sağlığımız için hayati derecede önemlidir.

4) Hobi Edinmek: Yaratıcılık gerektiren uğraşılar beynimizin aktif olmayan yarısının (sağ beyin)  çalışmasını sağlar. Bu sayede hem kaygı azalır, hem de duygusal becerilerimiz gelişir.

5) Nefes Egzersizleri: Kaygıyı azaltır ve konsantrasyonu artırır. Örnek olarak; 4 sn nefes al, 2 sn tut, 8 sn nefes ver.

6) Sosyal Destek: Sevdiklerimizle bir arada olamasak da sık sık konuşmak, sohbet etmek, günümüzü nasıl geçirdiğimizi paylaşmak ruh sağlığımıza iyi gelir.

Sağlıkla kalın

Dr. Gülçin Altınbaş
Psikiyatri Uzmanı